Гігієна зубів у собак – як правильно чистити зуби собаці вдома та коли пора до ветеринарного стоматолога
Чи знали ви, що за зубами собак потрібно доглядати вдома? У тварин доволі часто виникають захворювання зубів. Зазвичай їх можна уникнути або помітити на ранніх етапах, якщо проводити гігієну зубів в домашніх умовах. Про те, як почистити зуби собаці, позбутися від зубного нальоту у чотирилапого та коли потрібне професійне чищення зубів у ветеринарного стоматолога, розкаже лікарка-ветеринар та експертна Petslike — Анна Клід.
Важливість догляду за зубами домашнього улюбленця
Спершу трішки анатомії та фізіології. Цуценята мають 28 зубів, а дорослі собаки — 42 зуби. Тимчасові (їхня більш відома, але не наукова назва — молочні) зуби з’являються віком трьох-шести тижнів після народження. Пізніше, з третього по шостий місяць у чотирилапих змінюються зуби: тимчасові випадають, а замість них виростають постійні.
Зміна зубів у цуценяти часто не потребує втручання та проходить безпроблемно. Буває, що на етапі прорізування зубів собака стає більш дратівливим, гірше їсть і гризе різні предмети. У цей час можна запропонувати цуценяті так звані дентальні (стоматологічні) іграшки. Їхні форма та текстура забезпечать масаж ясен та полегшать цей період. Важливо зазначити, що іграшки не мають бути надто тверді, щоб не пошкодити зубну емаль. Однак вони також мають бути достатньо міцними, щоб ваш улюбленець не розгриз їх і не проковтнув.
У віці орієнтовно шести місяців варто звернути увагу на те, чи всі тимчасові зуби улюбленця змінилися на постійні. У дрібних порід собак доволі часто буває персистенція тимчасових зубів (затримка зміни молочних зубів). Постійний зуб виростає, а тимчасовий так і не випадає. Тому на шостому місяці життя чотирилапого варто звернутися до ветеринарного стоматолога. Він визначить, чи немає у тварини вроджених патологій ротової порожнини і чи зміна зубів проходить нормально. Після цього ви отримаєте рекомендації щодо наступного планового візиту (зазвичай рекомендовано один раз на рік приходити на огляд до стоматолога).
Загалом чистити зуби собаці необхідно для того, щоб забрати залишки їжі та зубний наліт, який буде утворюватися після прийому їжі. Якщо не чистити зуби, наліт з часом мінералізується (твердіє) і перетворюється в зубний камінь, який можливо видалити лише у ветеринарній клініці під анестезією.
Чим чистити зуби собаці?
Методи догляду за зубами та ротовою порожниною поділяються на активні та пасивні. Чистка щіткою належить до активних та, відповідно, є найбільш дієвою. Пасивні методи догляду — це, наприклад, дентальні смаколики, добавки у воду, спреї також корисні. Багато брендів виготовляють дентальні смаколики, як-от Pedigree Denta Stix, Chicopee Dental Sticks або Brit Care Dental, які допомагають очистити зуби від нальоту. Cпеціальні добавки у воду також є дієвими, як варіант — TropiClean Fresh Breath. Можна використовувати гель від VetExpert, який можна наносити на ясна собаці. Поміж пасивних засобів догляду за зубами вашого улюбленця слід виділити жувальні смужки від Orozyme, які підбираються від вагу собаки. Жувальні смужки є в трьох розмірах: S, M та L. Однак пасивні методи догляду за зубами хвостика однаково будуть менш ефективними й не можуть замінити чистку зубів щіткою та пастою.
Отож процедура домашнього чищення зубів потребує двох продуктів: зубної пасти та зубної щітки.
Яку зубну щітку обрати?
На ветеринарному ринку є багато варіантів. Насамперед орієнтуйтеся на розмір щітки. Що менший улюбленець, то менший розмір щітки йому потрібен. Поміж широкого асортименту не оминайте щітки на палець (зручно для власника, але не підійде для маленьких собак), щітки з подвійною голівкою (ними легше очищати зуб з різних сторін, але щітки такого розміру також не підійдуть дрібним собакам), двосторонні щітки (мають дві голівки різних розмірів і підійдуть різним породам).
Яку зубну пасту обрати?
Обов’язково обирайте ветеринарну зубну пасту: без неї догляд за зубами неможливий. Використання зубної пасти для людей може зашкодити вашому улюбленцю. Фахівці вважають найкращими саме ензимні пасти. Вони містять ферменти, які ефективно очищають поверхню зубів. Прикладами таких паст є Orozyme від бренду Ecuphar та ензимна зубна паста від бренду Virbac.
Як часто чистити зуби собаці?
Тут існує правило: чистку зубів треба виконувати не рідше, ніж тричі на тиждень, але не частіше двох разів на день. Такої періодичності цілком достатньо для видалення зубного нальоту й профілактики появи зубного каменю. Регулярна чистка допомагає позбутися неприємного запаху з рота та запобігти утворенню карієсу тощо.
Якщо ви дуже зайняті або улюбленець не дозволяє часто доглядати за зубами, проводьте процедуру чищення зубів собаці хоча б раз на тиждень. Проте така регулярність може не дати бажаного результату, коли ви хочете уникнути зубних проблем.
Як правильно чистити зуби собаці
Передусім слід ретельно чистити всі зуби не лише із зовнішнього, а й з внутрішнього боку. Ось інструкція:
- Нанесіть невелику кількість зубної пасти на щітку.
- Починайте зі задніх зубів і поступово рухайтеся до передніх. Робіть кругові рухи щіткою, приділяючи увагу лінії ясен. Чистьте не лише зовнішню та внутрішню поверхні зубів, а жувальні поверхні.
- Закінчивши чистити, похваліть собаку і дайте їй ласощі. Це допоможе створити позитивну асоціацію з процедурою.
Як привчити собаку до чистки зубів?
Варто озброїтися терплячістю та наполегливістю. Не потрібно з першого разу намагатися почистити всі зуби. Краще привчіть собаку спершу до огляду ротової порожнини. Хай тварина звикне, що ви можете підняти губи, відкрити їй рота, помасажувати ясна.
Коли пес звикне до цих процедур, час знайомити із щіткою та пастою. Нехай улюбленець обнюхає їх, спробує пасту на смак тощо. Щойно собака звикне до них, можна починати чистку зубів.
З чого почати? Різці (найменші передні зубчики) є найчутливішими, тому не варто починати чистку з них. Краще почати з ікол, пізніще поступово додавайте чистку премолярів та молярів (зубів, які розташовані позаду ікол), і насамкінець привчайте до чистки різців. Цей процес триває по-різному для кожного чотирилапого — від декількох днів до декількох тижнів. Не квапте свого улюбленця. Хай звикає до комфортного для нього темпу чищення зубів, позаяк важливо не тільки провести гігієну, а й зберегти довіру між собакою та петперентом.
Коли обов’язково потрібно до ветеринарного стоматолога?
Якщо у вашого собаки є неприємний запах з порожнини рота, запалені ясна (червоного кольору), тварина має відкладення зубного каменю, наявна рухливість зубів (або ви помітили їх випадіння), змінилася харчова поведінка (раніше собака активно грався іграшками, гриз смаколики, а зараз не грається, довго жує корм або відмовляється від твердої їжі), вік зміни зубів пройшов, але не всі тимчасові зуби випали — варто запланувати візит до лікаря.
Треба розуміти, що здоров’я зубів — це важливий елемент благополуччя вашого улюбленця. Захворювання зубів впливають на весь організм тварини, спричиняють хронічний біль і знижують якість життя собаки. У чотирилапих зуби болять так само, як і в людей. Утім вони дуже добре вміють маскувати зубний біль через свої хижацькі інстинкти, один з них — не проявляти слабкість.
Тому слід відповідально ставитися до питання гігієни ротової порожнини вашого хвостика в домашніх умовах. Також важливо регулярно відвідувати ветеринарного стоматолога для огляду та професійної гігієни (видалення нальоту та каменю на зубах).